Richmond Senior boys, girls track finish second at Pinecrest


SOUTHERN PINES — Both Richmond Senior track teams placed second at Pinecrest on Wednesday, the boys grabbing 72 points in the 18 events that were scored, and the girls racking up 58 points.

Kennedy Alexander, Preston Coker, Robert David, Yusef Gibson, Zach Hamilton, Mya Holiday, Harmony Jones, Dante Miller, Taliah Wall and Magic Ward all earned five points each for the first-place finishes in their respective events.

For the second time in as many meets, David led all participants in the shot put. Ward and Hamilton also finished at the top of the events they bested last week, winning the 110m hurdles and the 800m run, respectively.

Miller, who sat out last week’s meet, ran a 10.89 in the 100m dash in order to take home first place. Gibson placed fourth in the 100m dash, but was able to grab the top spot in the triple jump (40-03). Sophomore Preston Coker beat out Pinecrest’s Richard VonRonne and Purnell Swett’s Keonn Clark in the 400m dash.

Jones, who’s a junior, was the lone Raider on either team to finish first in more than one event. She won both the 100m and 200m dashes with times of 13.44s and 27.53s, respectively. Freshman Maddisyn Diggs was runner up in the 100m dash.

Holiday finished first in the 100m hurdles, Wall placed first in the 300m hurdles and Kennedy Alexander won the high jump (4-10). Alexander would also finish second in the long jump (14-02).

The boys won the 4×100, 4×200 and 4x400m relays, while the girls lone relay victory came in the 4x200m.

Pinecrest finished first overall in both the boys and the girls meet. The girls earned 123 points in order to win by a large margin, but the boys team just slipped past Richmond with 75 points.

Top three finishes, boys and girls, from Wednesday’s conference meet at Pinecrest:

Boys 100m Dash

1. Dante Miller, Richmond (10.89)

2. Tyrese Kelly, Pinecrest (11.40)

3. Alexander Roberts, Pinecrest (11.54)

Girls 100m Dash

1. Harmony Jones, Richmond (13.44)

2. Maddisyn Diggs, Richmond (13.63)

3. Jazmine Mannings, Purnell Swett (13.77)

Boys 200m Dash

1. JT Adams, Pinecrest (23.05)

2. Zyheem Kelly, Pinecrest (23.95)

3. Richard VonRonne, Pinecrest (24.60)

Girls 200m Dash

1. Harmony Jones, Richmond (27.53)

2. Shi’Diamond Utley, Pinecrest (29.06)

3. Kristen Provencher, Pinecrest (29.19)

Boys 400m Dash

1. Preston Coker, Richmond (54.12)

2. Richard VonRonne, Pinecrest (55.66)

3. Keonn Clark, Purnell Swett (59.46)

Girls 400m Dash

1. Katie Blevins, Pinecrest (1:05.08)

2. Kristen Provencher, Pinecrest (1:05.45)

3. Emma Stogner, Richmond (1:06.48)

Boys 800m Run

1. Zach Hamilton, Richmond (2:13.22)

2. Dylan Oxendine, Purnell Swett (2:21.36)

3. Carter Roberson, Richmond Senior (2:23.26)

Girls 800m Run

1. Macie Kavanaugh, Pinecrest (2:28.09)

2. Helen West, Pinecrest (2:34.58)

3. Aieral Brown, Richmond (2:52.55)

Boys 1600m Run

1. Colin Alexander, Pinecrest (5:01.71)

2. Lawerance Maynor, Purnell Swett (5:02.95)

3. Dillon Black, Pinecrest (5:03.30)

Girls 1600m Run

1. Emily Ettrich, Pinecrest (5:48.62 5)

2. Sophia Hirtle, Pinecrest (5:51.93)

3. Kayla Devine, Pinecrest (5:54.33)

Boys 3200m Run

1. Lawerance Maynor, Purnell Swett (11:32.24)

2. Jacob Dial, Purnell Swett (11:32.59)

3. Spencer Lykins, Pinecrest (11:42.95)

Girls 3200m Run

1. Kayla Devine, Pinecrest (13:05.90)

2. Sylvia Hipp, Pinecrest (13:46.17)

3. Halden Levin, Pinecrest (13:46.30)

Boys 110m Hurdles

1. Magic Ward, Richmond (15.72)

2. Antoine Shaw, Richmond (16.84)

3. Malik Flowers, Richmond (17.31)

Girls 100m Hurdles

1. Mya Holiday, Richmond (16.86)

2. Anjel Rowe, Pinecrest (17.33)

3. Taya McKeithan, Pinecrest (17.49)

Boys 300m Hurdles

1. Tristin Locklear, Purnell Swett (42.67)

2. Shane Summey, Richmond (42.92)

3. Alex Worley, Pinecrest (43.52)

Girls 300m Hurdles

1. Anjel Rowe, Pinecrest (53.05)

2. Destiny Person, Pinecrest (54.96)

3. Kennedy Alexander, Richmond (55.53)

Boys 4x100m Relay

1. Richmond A (43.63)

Girls 4x100m Relay

1. Pinecrest A (52.42)

2. Richmond A (52.48)

Boys 4x200m Relay

1. Richmond A (1:33.76)

2. Pinecrest A (1:34.46)

3. Pinecrest B (1:38.55)

Girls 4x200m Relay

1. Richmond A (1:52.54)

2. Pinecrest A (1:53.02)

3. Purnell Swett A (2:08.03)

Boys 4x400m Relay

1. Richmond A (3:34.57)

2. Pinecrest A (3:35.45)

3. Purnell Swett A (3:47.85)

Girls 4x400m Relay

1. Pinecrest A (4:25.93)

2. Pinecrest B (4:43.71)

3. Pinecrest C (4:55.16)

Boys 4x800m Relay

1. Pinecrest A (9:10.99)

2. Richmond A (9:20.12)

3. Purnell Swett A (9:29.59)

Girls 4x800m Relay

1. Pinecrest A (11:23.90)

2. Richmond A (13:32.24)

Boys High Jump

1. Chris Owens, Pinecrest (5-08)

2. Walker Mabe, Pinecrest (5-04)

Girls High Jump

1. Kennedy Alexander, Richmond (4-10)

2. Mya Holiday, Richmond (4-08)

3. Shi’Diamond Utley, Pinecrest (4-06)

Boys Long Jump

1. Zaythan Hill, Pinecrest (19-10)

2. Nate Brooks, Purnell Swett (19-09.50)

3. Yusef Gibson, Richmond (19-08)

Girls Long Jump

1. Taliah Wall, Richmond (15-03)

2. Kennedy Alexander, Richmond (14-02.50)

3. Asia Adams, Pinecrest (14-01)

Boys Triple Jump

1. Yusef Gibson, Richmond (40-03)

2. Jaden Gaddy, Pinecrest (40-00)

3. Bryan Marsh, Richmond (38-04)

Girls Triple Jump

1. Asia Adams, Pinecrest (31-07.75)

2. Mya Holiday, Richmond (30-07.50)

3. Jada Graham, Pinecrest (30-03.50)

Boys Discus

1. Jake Locklear, Purnell Swett (105-00)

2. Lavonte Gardner, Richmond (98-10)

3. Alex Worley, Pinecrest (97-04)

Girls Discus

1. Trinty Wells, Pinecrest (101-02)

2. Emily Doorey, Pinecrest (92-07)

3. Gabrielle Davis, Richmond (75-07)

Boys Shot Put

1. Robert David, Richmond (36-06)

2. Jake Locklear, Purnell Swett (36-00)

3. Cameron Hunt, Purnell Swett (35-05)

Girls Shot Put

1. Trinty Wells, Pinecrest (34-10)

2. Taya McKeithan, Pinecrest (31-07)

3. Emily Doorey, Pinecrest (29-09)

Boys Pole Vault

1. AJ Williams, Pinecrest (9-06)

2. Nick Boulonger, Pinecrest (7-06)

3. Cody Leuenberg, Pinecrest (6-06)

Girls Pole Vault

1. Natalia Peretz, Pinecrest (7-00)

2. Emily Doorey, Pinecrest (6-06)

3. Clair Conti, Pinecrest (5-06)

Reach sports editor Leon Hargrove Jr. at 910-817-2673 and follow the sports section on Twitter @RCDailySports.

Daily Journal file photo The Richmond Senior boys and girls track teams finished second — scoring 72 and 58 points, respectively — at Wednesday’s conference meet against Pinecrest and Purnell Swett. The Lady Raider 4x200m relay team ran a 1:52.54 in order to take first place in the event.
http://www.yourdailyjournal.com/wp-content/uploads/2017/03/web1_C7FZrmJWwAAnQc9-1.jpgDaily Journal file photo The Richmond Senior boys and girls track teams finished second — scoring 72 and 58 points, respectively — at Wednesday’s conference meet against Pinecrest and Purnell Swett. The Lady Raider 4x200m relay team ran a 1:52.54 in order to take first place in the event.
Harmony Jones wins 100, 200 meter dashes

 

By Leon Hargrove Jr.

lhargrove@civitasmedia.com

 

comments powered by Disqus